Sarajevo 96.5 MHz | Travnik 90.7 MHz | Zenica 87.7 MHz | Tuzla 95.4 MHz | Mostar 100.9 MHz | Bihać 99.1 MHz | Banja Luka 100.4 MHz

Kotor Varoš 91.6 | Fojnica 90.7 | Doboj 90.1 | Bužim 98.1 | Foča 101.7 | Stolac 88.7 | Višegrad, Goražde 95.9

Bugojno 100.1 | Sanski Most 102.2 | Bratunac 99.3 | Konjic 94.2 | Zavidovići 103.8 | Srebrenik 95.4

 

Slušajte uživo

Promovisana knjiga "Sjećanje na bosanski genocid": Genocid u Srebrenici uvrstiti u obrazovni sistem

, Published in BiH Featured

U Gazi Husrev-begovoj biblioteci u srijedu je održana promocija dvojezične publikacije "Sjećanje na bosanski genocid: Pravda, pamćenje i poricanje" (Remembering the Bosnian Genocide: Justice, Memory and Denial”), urednika Hikmeta Karčića, istraživača u Institutu za islamsku tradiciju Bošnjaka u Sarajevu.

Karčić je istakao da je knjiga nastala kao kompilacija radova s međunarodne konferencije “Genocid u Srebrenici: ka trajnom sjećanju”, održanoj u Sarajevu, 12. i 13. maja 2015. godine.

Šta kada više ne bude tabuta?

"Glavni cilj ove konferencije je bio da se pokuša dati odgovor na pitanje kako održati trajno sjećanje na žrtve genocida jer primjetno je da se obilježavanje i javne komemoracije većinom vežu za broj tabuta koji se te godine ukopaju. Dakle, svake godine sve što je manje ukopa manje je i ljudi na komemoracijama. I tu se onda postavlja logično pitanje: 'Šta kada više ne bude tabuta, kako će se obilježavati genocid u Srebrenici?' Mi smo najstojali na ovaj način kroz akademski diskurs, dovodeći strane autore, ljude koji imaju iskustvo o ovoj temi u oblasti istraživanja o holokaustu i genocidu u Ruandi, da nam oni ponude svoja rješenja kako su oni očuvali svoja sjećanja na holokaust i genocid u Ruandi", rekao je Karčić.

Više fotografija pogledajte na dnu straniceViše fotografija pogledajte na dnu stranice

Podsjetio je kako je cilj ove publikacije bio da se sagleda i analizira genocid u Bosni i Hercegovini s historijske, pravne, sociološke i političke perspektive, nakon saznanja da u BiH dosad nije dovoljno istražena i izučavana ova problematika.

"Sama ideja je bila da se ponudi nešto novo, jer ovakve ideje u BiH dosad nisu rađene. Ima dosta knjiga i publikacija koje su napisane o samom činu genocida. Međutim, jako je malo knjiga koje se s našeg, bosanskohercegovačkog aspekta bave temom sjećanja, kolektivnog sjećanja, odnosno trajnog sjećanja", istakao je urednik ove publikacije.

Naglasio je kako je posljednjih godina u svijetu napisan veliki broj knjiga i djela o ovoj temi, dok se, kako je kazao, u zapadnoj literaturi održava kontinuitet, upozoravajući kako se ipak zapadni autori većinom organičavaju na period u Srebrenici kada se desio sam čin genocida.

"Međutim, primjetno je da se zapadni autori većinom organičavaju na period u Srebrenici i fokusiraju se samo na genocid u Srebrenici, što je djelimično i naša greška, jer mi moramo mnogo više razgovarati i o drugim zločinima i genocidima koji su se desili 1992. godine, mislim prvenstveno na Prijedor i cijelo Podrinje. Moramo na neki način vratiti tu priču u zapadni akademski diskurs. Primjetna je ta tendencija od početka rata do danas, kako se prvo priča o bosanskom genocidu i tek nakon presuda u Hagu počinje se više razgovarati o genocidu u Srebrenici. Mi smo željeli kroz ovu publikaciju da ponovo vratimo u akademski diskurs, domaći i strani, terminologoju koja odogovara onome što se desilo u BiH", kazao je Karčić.

Genocid u Srebrenici u obrazovnim sistemima

Na kraju je napomenuo kako se tematika genocida u Srebrenici uveliko izučava na univerzitetima u zemljama Zapadne Evrope i SAD-a.

"To je već ušlo u akademski plan i program. To se redovno izučava, ali izučava se samo jedan događaj, odnosno to je kulminacija genocida iz 1995. godine, a ne izučava se 1992. godina kada je bilo najviše žrtava tokom rata. Posljednjih nekoliko godina radi se dosta na edukaciji ljudi u Zapadnoj Evropi o genocidu u Srebrenici, ali to opet nije na potrebnom nivou. Mi moramo jasno kazati da se ne može na alternativne načine izučavati i govoriti o genocidu. Mi moramo to ubaciti i u naše školske i obrazovne sisteme, prvenstveno u BiH. Ako ne može na državnom nivou onda na nivou Federacije. Genocid se uopšte ne izučava, kao ni posljednji rat u našim školama u Federaciji. To treba da se ubaci u školski sistem. To je jedan od zaključaka jednog autora koji se bavi temom holokausta. Rekao je da je to ključna stvar - izučavati u školama. Kada se uvrsti u obrazovni sistem, onda je lakše graditi svijest javnosti", istakao je Karčić, pritom izrazivši zahvalnost Direkciji za Turke u dijaspori i bratske zajednice (YTB) koja je finansirala publikaciju i bez čije pomoći, kako je rekao, ovo djelo ne bi ugledalo svjetlo dana.

Na promociji knjige, kojoj je prisustvovao veliki broj profesora, studenata i građana, još su govorili i Hasan Nuhanović i Adnan Rondić.

Publikaciju je priredio Institut za islamsku tradiciju Bošnjaka, a finansirala Direkcija za Turke u dijaspori i bratske zajednice (YTB). Ova knjiga je kompilacija radova koji su prezentovani na međunarodnoj konferenciji "Genocid u Srebrenici: ka trajnom sjećanju", održanoj u Sarajevu, 12. i 13. maja 2015.godine na dvadesetu godišnjicu genocida u Srebrenici. Neki od autora u ovoj publikaciji su Norman Cigar, Samuel Totten, John Weiss, Sir Geoffery Nice, Nenad Dimitrijević i Safet Bandžović.

(AA)

 

Image Gallery

{gallery}5024{/gallery}
Rate this item
(1 Vote)